پروتز چیست؟

folder_openپروتز
commentبدون دیدگاه
پروتز

پروتز جایگزین بخشی از بدن می شود که ممکن است طی اتفاقاتی مانند تصادف یا قطع عضو از بین رفته باشد. به طور مثال بسیاری از افرادی که به دلیل درمان سرطان، دیابت یا عفونت شدید عضوی از بدن خود را از دست داده اند، می توانند با مشورت و تشخیص پزشک عمل پروتز را انجام دهند.

طیف وسیعی از پروتزها شامل جایگذاری اعضای مصنوعی در محل اندام قطع شده از بدن با استفاده از عمل جراحی، مانند دریچه های قلب، استخوان ها یا مفاصل و کاشت حلزون است. اگر درگیر یکی از این موارد هستید، مقاله ما را تا انتها دنبال کنید.

پروتز برای چه کسانی مناسب است؟

 • مشکلات گردش خون ناشی از تصلب شرایین یا دیابت ممکن است باعث شوند که شما نیاز به قطع عضو داشته باشید.
 • صدمات وارده از جمله حوادث رانندگی و نبرد نظامی
 • سرطان
 • نقائص هنگام تولد

در این قسمت از مقاله در نظر داریم انواع پروتز را به شما معرفی کرده و در مورد هر کدام مختصر توضیحاتی بدهیم.

بصورت کلی 4 نوع اصلی پروتز وجود دارد که شاملtranstibial ،transradial ،transemoral و Transfemoral نام دارند. نوع پروتز بستگی به این دارد که کدام قسمت از اندام از بین رفته باشد.

پروتز transradial

پروتز ترانس رادیال اندام مصنوعی است که جایگزین بازو می شود. دو نوع اصلی پروتز وجود دارد.

 • اندام های کابل دار با اتصال توسط کابل در اطراف شانه مخالف بازوی آسیب دیده قرار می گیرند.
 • فرم دیگر پروتزهای موجود بازوهای مایوالکتریک هستند. این ها با حس کردن، از طریق الکترود، هنگام حرکت عضلات بالای بازو کار می کنند و باعث باز یا بسته شدن دست مصنوعی از بازو می شوند.

پروتز Transhumeral

پروتز ترانسومرال اندام مصنوعی است که جای بازوی بالای آرنج قرار می گیرد. قطع شدگان ترانس شومرال، به دلیل پیچیدگی های مشابه با حرکت آرنج، برخی از مشکلات مشابه قطع عضو ترانسفرمال را دارند. در این مدل حرکت صحیح با اندام مصنوعی کمی دشوار است.

پروتز Transtibial

پروتز transtibial اندامی مصنوعی است که جایگزین پای قطع شده در زیر زانو می شود. قطع عضوی از نوع transtibial معمولاً می تواند با سرعت بیشتری حرکات طبیعی خود را بدست آورد، زیرا در بیشتر موارد به دلیل حفظ زانو است که حرکت راحت تری را امکان پذیر می کند.

پروتز Transfemoral

پروتز ترانسفرمورال یک اندام مصنوعی است که جایگزین پای قطع شده در بالای زانو می شود. افراد قطع عضو از بدن می توانند مراحل بسیار دشواری برای بازیابی حرکت طبیعی داشته باشند. به طور کلی، قطع عضو باید تقریباً 80٪ انرژی بیشتری برای راه رفتن از فردی با دو پا کامل صرف کند.

این به دلیل پیچیدگی های حرکتی مرتبط با زانو است. در طراحی های جدیدتر و پیشرفته تر، استفاده از هیدرولیک، فیبر کربن، اتصالات مکانیکی، موتورها، ریزپردازنده های رایانه ای و ترکیبات ابتکاری این فناوری ها، کنترل بیشتری به کاربر می دهد.

قسمتی از اندام ها می توان بر روی آن ها پروتز انجام داد

 • پروتزهای بالا یا پایین آرنج.
 • پروتزهای بالا یا زیر زانو.
 • پروتزهای دست، پا، انگشتان پا و دست.
 • سینه مصنوعی که در سوتین جایگزین پستانی می شود که به دلیل سرطان برداشته شده است.
 • سمعک
 • کره چشم.
 • جایگزینی گوش
 • بینی
 • پروتز دندان

پروتز ها از چه موادی ساخته می شوند؟

پروتز انواع مختلف و کاربردهای گوناگونی دارند که در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم:

فلزات

از انواع فلزات برای پروتز اندام استفاده می شود. آلومینیوم، تیتانیوم، منیزیم، مس، فولاد و موارد دیگر. هر کدام به مقدار متنوع و برای کاربردهای مختلف، خالص یا آلیاژی استفاده می شوند. مس، آهن، آلومینیوم و نیکل در گذشته برای ساختارهایی که نیاز به مقاومت بالایی داشتند مورد استفاده قرار می گرفتند.

تیتانیوم به دلیل خواص مطلوب بسیاری که دارد برای کاربردهای پزشکی و مهندسی استفاده می شود. دارای نسبت مقاومت به وزن خوب، نسبت مقاومت به تراکم خوب، مقاومت در برابر خوردگی، چگالی کم و سبک بودن آن است.

تیتانیوم به اندازه بعضی از فولادها محکم است، اما چگالی کمتری دارد. سبک وزن، قوی، مقاوم در برابر خوردگی و سازگاری زیستی مطلوب ترین ویژگی آن برای کاربرد پروتز است.

پلیمر

از پلیمرها اغلب به عنوان سازه اصلی تحمل کننده اندام استفاده نمی شود؛ بلکه برای مفاصل و سایر اعضای کوچک بدن به کار می روند. وقتی صحبت از پروتزهای اندام می شود، پلیمرها بیشتر برای اجزای کوچک کاربرد دارند.

پروتز مورد استفاده در اندام باید ضد آب باشد؛ زیرا طراحی، تناسب و مواد کاملاً تخصصی است تا قابلیت انجام حرکات شنا و مرتبط با آب را داشته باشد.

مهم ترین پلیمر های PVC از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند؛ اما دامنه رنگ محدودی دارند و همچنین در معرض گرما و نور ناپایدار است. سیلیکون در برابر لکه ها مقاومت می کند اما دوام کمتری دارد.

کامپوزیت های فلزی پلیمری یونومتریک (IPMC) به دلیل انعطاف پذیری مکانیکی، ولتاژ تحریک کم، تراکم کم و سهولت، انواع جذابی برای بکارگیری در پروتزها هستند.

الیاف کربن

استفاده از الیاف کربن در قرن بیستم زمانی اتفاق افتاد که پزشکان و مهندسان در جستجوی ماده سبک تری بودند. خواص الیاف کربن مانند سختی بالا، مقاومت کششی بالا، وزن کم، مقاومت شیمیایی بالا، تحمل در دمای بالا، انبساط حرارتی کم، مقاومت ویژه بالا و مدول خاص مشخص شد که می تواند حتی برای یک قطع عضوی با وزن سنگین نیز به اندازه کافی قوی باشد

پروتزها چگونه ساخته می شوند؟

همان طور که اشاره شد، انواع مختلفی از مواد برای ایجاد پروتز از جمله رزین اکریلیک، فیبر کربن، ترموپلاستیک، سیلیکون، آلومینیوم و تیتانیوم استفاده می شود. برای ایجاد ظاهری شبیه به اندام واقعی، می توان از یک پوشش فومی استفاده کرد تا با اندام واقعی مطابقت داشته باشد.

یک پوشش منعطف مانند پوست روی فوم و مواد زده می شود تا ظاهر آن شبیه به عضو واقعی شود. پس از ایجاد، نصب و تحویل اندام، به طور کلی تنظیمات در طول زمان برای اطمینان از حفظ تناسب مناسب ضروری است. در پایان، هدف ایجاد اندامی است که به خوبی متناسب باشد و شیوه زندگی بیمار و سطح فعالیت هدفمند او را تسهیل کند.

سخن آخر

می توان گفت یک پزشک برای بهبود کیفیت زندگی بیماران تلاش می کند و یک مهندس برای ارتقاء یک سیستم و بهبود کیفیت زندگی برای جهان تلاش می کند. در نهایت برای طراحی و ایجاد اندام های مصنوعی، دانش و تلاش این دو فرد کمک شایانی در زندگی کاربر ایجاد می کنند. پروتزها نه تنها کاربردی تر و راحت تر هستند، بلکه از نظر زیبایی نیز لذت بخش اند.

یشرفت در طراحی تناسب و شکل ظاهری پروتز. می تواند به حرکت نرمال و مطمئن تر یک عضو مصنوعی کمک کند. با این فناوری های جدید و پیشرفته  و انتخاب بهتر مواد. فرد قطع عضو می تواند زندگی عادی خود را به دست آورد.

ما در کلینیک زیبایی الناز امیرخیزی، با انجام خدمات پروتز در خدمت مشتریان عزیز می باشم. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

همچنین میتوانید خدمات پروتزصفحه نمونه کار های ما و اینستاگرام الکلینیک مشاهده نمایید

Tags:
اینستاگرام
آپارات

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست