تزریق ژل ، تزریق فیلر

folder_openتزریق ژل
commentبدون دیدگاه
تزریق فیلر به لب بدون سوزن

تزریق ژل یا تزریق پرکننده های پوستی که به عنوان ایمپلنت های تزریقی ، فیلر یا پرکننده های چین و چروک نیز شناخته می شوند با سوزن به پوست تزریق می شوند و برای اصلاح نقایص بافت نرم صورت ، از جمله چین و چروک های متوسط ​​تا شدید صورت ، حجم دهی لب و گونه ، اصلاح فرم بینی و بازگرداندن یا اصلاح علائم از دست دادن چربی صورت استفاده می شود. از برخی پر کننده های پوستی برای پر کردن پشت دست نیز استفاده می شود.

بیماران ممکن است به بیش از یک تزریق نیاز داشته باشند تا اثر صاف کننده و پرکننده مطلوبی بدست آورند. نتایج موفقیت آمیز تزریق ژل به سلامت پوست ، مهارت پزشک و مقدار و نوع پرکننده استفاده شده بستگی دارد. مدت دوام و ماندگاری نتایج نیز به ماده پرکننده استفاده شده و ناحیه تزریق بستگی دارد.

اگرچه FDA تزریق پرکننده های پوستی برای استفاده در صورت و دستها تأیید کرده است ، اما هرگز استفاده مواد پرکننده تزریقی را برای کانتورینگ یا تقویت بدن در مقیاس بزرگ تأیید نکرده است. این بدان معناست که شما هرگز نباید از تزریق ژل برای حجم دهی  پستان  ، باسن ، پاها یا عضله استفاده کنید.

مواد مورد استفاده تزریق ژل شامل مواد زیر است:

 • تزریق کلاژن ، ساخته شده از گاو بسیار خالص یا کلاژن انسانی
 • ژل هیالورونیک اسید ، یک ژل روان کننده محافظ ، که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود
 • کلسیم هیدروکسیلاپاتیت ، یک ماده معدنی و یک جز اصلی استخوان است
 • پی ال ال اِی (Poly-L-lactic acid) ، یک ماده مصنوعی قابل تجزیه و سازگار با زیست بدن انسان است

طول مدت ماندگاری نتایج تزریق ژل

ماندگاری نتایج به ترکیب مواد پرکننده بستگی دارد. پرکننده های کلسیم هیدروکسیلاپاتیت می توانند تا 18 ماه ، پرکننده های کلاژن تا 4 ماه و اسید هیالورونیک از 6 تا 12 ماه دوام داشته باشند.

چند نوع پرکننده وجود دارد که نیمه دائمی در نظر گرفته می شوند. این پرکننده ها از نوع میکروسفرهای پلی آلکیلیمید ، اسید پلی لاکتیک و پلی متیل متاکریلات (PMMA) هستند که برای چین و چروک ها ، شیارها و چین و چروک های متوسط ​​تا عمیق استفاده می شوند.

FDA فقط یک پرکننده چین و چروک دائمی را تأیید کرده است که حاوی مهره های “پلی متیل متاکریلات” است. این ذرات ریز ، توسط بدن جذب نمی شوند و  فقط برای اصلاح بافت صورت در اطراف دهان مورد تأیید است.

اکثر فیلرهای مورد تأیید FDA موقتی هستند و بدن در نهایت آنها را جذب می کند و نتایج آن در اکثر افراد حدود شش ماه یا بیشتر ماندگاری دارد.

تفاوت تزریق ژل و بوتاکس

تفاوت بین دو روش باعث می شود نتوانیم آنها را به جای یکدیگر بکار ببریم. تزریق ژل و بوتاکس از نظر عملکرد و کاربرد متفاوت هستند. حتی نتایجی که ارائه می دهند نیز متفاوت است.

تزریق بوتاکس و ژل هر دو روش سرپایی ساده هستند که معمولاً بدون بیهوشی و گاهی با بی حسی موضعی انجام می شوند. بوتاکس و پرکننده های پوستی با استفاده از سرنگ به ناحیه هدف تزریق می شوند.

تزریق بوتاکس باعث مسدود شدن سیگنال های عصبی عضلات نزدیک چین و چروک ها می شود. بعد از فلج شدن عضله ، در بعضی موارد چین و چروک ها ی پویا کاهش می یابد یا حتی کاملا از بین می رود.

ژل یا فیلر با حجم دهی پر کردن مناطقی که به آنها تزریق می شود سبب صاف تر دیده شدن پوست می شوند. تزریق فیلر و ژل هیچ تاثیری روی عضلات ندارند ، فقط از دست دادن حجم ناشی از روند پیری را جبران می کنند. برخی مطالعات نشان می دهد که تزریق ژل ممکن است تولید کلاژن را نیز تحریک کنند.

به دلیل تأثیر بوتاکس بر روی عضلات ، به طور کلی این روش برای درمان چین و چروک های پویا ( به دلیل حرکت دادن عضلات صورت ایجاد می شوند) استفاده می شود. این روش می تواند در درمان چین و چروک های پیشانی ، خطوط بین چشم ها و چین و چروک های زیر چشم یا گوشه چشم ها و چروک های ناشی از لبخند موثر باشد. خصوصا نسبت به تزریق پرکننده پوستی نتایج ایمن تری دارد.

از پرکننده های پوستی برای درمان چین و چروک های ساکن و ایستا به دلیل از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست ایجاد می شوند ، استفاده کرد. تزریق ژل می تواند درمان موثری برای چین و چروک اطراف دهان و گونه ها ، حجم دهی لب ها و  افزایش تقارن ویژگی های صورت باشد.

نتایج هر دو روش ممکن است از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد ، درنهایت هر دو روش بسیار موثر در نظر گرفته می شود. اینکه پس از تزریق هر دو ماده شما ظاهری طبیعی خواهید داشت یا نه به فاکتورهای زیادی از جمله مقدار مواد تزریقی استفاده شده و تجربه پزشک بستگی دارد.

مهم این است که شما یک پزشک کاملاً آموزش دیده و باتجربه را برای تزریق انتخاب کنید زیرا تزریق بوتاکس و ژل روشهای ظریفی هستند که برای ایجاد نتایج طبیعی به تخصص زیادی نیاز دارند.

در نظر داشته باشیذ که هر دو روش نتایج موقتی را ارائه می دهند. نتایج بوتاکس معمولاً بین 4 تا 6 ماه ماندگاری دارد. در مورد ژل یا فیلر ، ماندگاری نتایج بسته به ترکیب مواد پرکننده بین 4 تا 18 ماه می باشد.

در مورد ایمنی ، بوتاکس به طور کلی یک درمان بسیار ایمن در نظر گرفته می شود. می توان گفت تقریباً هرکسی می تواند تزریق بوتاکس داشته باشد. البته این بدان معنا نیست که هیچ عارضه جانبی احتمالی وجود ندارد. برخی از بیماران ممکن است در روز اول سردرد داشته باشند و احتمال کبودی در محل تزریق وجود دارد.

پرکننده های پوستی می توانند عوارض جانبی بیشتری نسبت به بوتاکس ایجاد کنند ، با اینحال هنوز هم یک روش درمانی بی خطر محسوب می شود و بسیار نادر است که از عوارض جانبی شدید رنج ببرید و در صورت بروز یکی از آنها در بیمار ، معمولاً پس از یک یا دو هفته ناپدید می شود. عوارض جانبی احتمالی ممکن است شامل کبودی در محل تزریق و بروز برخی زخم ها و قرمزی باشد.

همچنین علاوه بر رفع چین چروک ها ، درمان تعریق با بوتاکس و کاهش تعداد سردرهای ناشی از میگرن نیز با این ماده قابل انجام است.

هزینه هر دو روش درمانی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. هزینه تزریق ژل  و تزریق بوتاکس به برند و مارک تجاری بستگی دارد. به طور کلی ، وقتی قیمت بوتاکس و پرکننده های پوستی را مقایسه می کنیم ، می بینیم که قیمت تزریق ژل بیشتر از هزینه بوتاکس است.

بهترین کار این است که به متخصص پوست مراجعه کنید تا با ارزیابی پوست شما بهترین روش درمانی مناسب را انتخاب کند.

عوارض تزریق ژل

مانند هر روش پزشکی دیگر ، استفاده از هر ماده پرکننده پوستی می تواند باعث عوارض جانبی کوتاه مدت یا طولانی مدت ، عوارض جانبی دائمی یا ترکیبی شود. به همین دلیل بسیار مهم است که از محدودیت ها و خطرات احتمالی این روش اطلاع داشته باشید.

بیشتر عوارض جانبی مرتبط با پرکننده های پوستی اندکی پس از تزریق رخ می دهد و بیشتر آنها در کمتر از دو هفته برطرف می شوند. تورم و درد بعد از تزریق به دست ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد. در برخی موارد ، ممکن است عوارض جانبی هفته ها ، ماهها یا سالها پس از تزریق ظاهر شود.

بیماران باید قبل از استفاده از مواد پرکننده ساخته شده با مواد خاص ، به ویژه مواد حیوانی از نظر آلرژی آزمایش شوند. آنچه کیفیت نتایج تزریق کردن ژل را تضمین می کند مهارت پزشک و ماده مورد استفاده می باشد و در اینصورت می توان مطمئن بود این روش بدون عارضه و ایمن است. پزشکی که تزریق را انجام می دهد لازم است  با آناتومی محل تزریق و اطراف آن کاملا آشنا باشد و اشتباها مواد پرکننده پوستی را به رگ های خونی صورت تزریق نکند.

در صورت اشتباه پزشک و تزریق پرکننده پوستی به داخل رگ خونی عوارضی مانند جای زخم ، تاری دید ، کاهش بینایی جزئی و کوری رخ میدهد.  به همین دلیل توصیه می شود که حتما یک کلینیک زیبایی معتبر و مطمئن با کارد پزشکی مجرب را برای اینکار انتخاب کنید.

خطرات مرتبط با مهارت ناکافی پزشک در تزریق و نیز استفاده از پرکننده های پوستی غیر مجاز و تأیید نشده مشخص نیست اما عوارض جانبی شایع و کوتاه مدت برای تزریق ژل می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کبودی
 • سرخی
 • تورم
 • درد
 • خارش
 • مشکل در انجام فعالیت ها (فقط در صورت تزریق به پشت دست مشاهده می شود)

عوارض جانبی کمتر شایع نیز عبارتند از:

 • برجستگی های برجسته در داخل یا زیر پوست (گره یا گرانولوم) که ممکن است با جراحی برداشته شود
 • عفونت
 • زخم در محل تزریق
 • واکنش آلرژیک
 • نکروز (مرگ بافتی)

اما تزریق کردن ژل برای همه مناسب نیست و ممکن است برای افرادی که شرایط خاصی دارند (مانند اختلالات خونریزی یا آلرژی های خاص) نتایج مطلوبی نداشته باشد. پیش از انجام حتما باید با یک متخصص پوست مشورت کنید و اگر پزشک شما تأیید کرد که این روش برای شما مناسب است می توانید با خیال راحت آنرا انجام دهید

به افراد سیگاری توصیه می شود از تزریق کردن ژل خودداری کنند. همچنین این روش همزمان با دیگر عمل های زیبایی نظیر لیزر موهای زائد نباید استفاده شود.

موارد منع استفاده از ژل

 • دوران حاملگی و شیردهی
 • وجود عفونت و التهاب در ناحیه تزریق
 • اختلالات خونی و انعقادی
 • برخی از آتروفی های پوستی ناشی از استفاده از داروهای استروئیدی
 • نقص ایمنی
 • ویتیلیگو و اگزمای پوستی
 • سابقه آلرژی و یا واکنش های آنافیلاکسی

ما در کلینیک زیبایی الناز امیرخیزی، با انجام خدمات حرفه ای از بین بردن موهای زاید در خدمت مشتریان عزیز می باشم. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

همچنین میتوانید نمونه کار های لیزر موهای زاید را در صفحه نمونه کار های ما مشاهده نمایید.

Tags: , ,
اینستاگرام
آپارات

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست